Veškeré naše produkty si můžete zakoupit
ve své oblíbené lékárně.

Těhotenská cukrovka (gestační diabetes mellitus): diagnózu odhalí oGTT test

Diabetes, lidově známý jako cukrovka, je onemocnění charakteristické dlouhodobě zvýšenou hladinou glukózy v krvi. Rozeznáváme několik typů diabetu – diabetes mellitus II. typu, diabetes mellitus I. typu, LADA diabetes a gestační diabetes mellitus. Většina druhů diabetu je doživotním onemocněním. Jedinou výjimkou je gestační diabetes mellitus – těhotenská cukrovka.

Těhotenská cukrovka - gestační diabetes

Těhotenská cukrovka, nazývaná také gestační diabetes, je druh cukrovky, který se objevuje u žen během období těhotenství. Jedná se o metabolické onemocnění, které způsobuje zvýšenou hladinu cukru v krvi. Onemocnění trvá celé těhotenství a po porodu obvykle odezní. Vyskytuje se přibližně u 3 až 5 % těhotných žen. Každá budoucí maminka v těhotenství podstoupí glukózový test. Jelikož není možné zcela zabránit gestační cukrovce, je důležité osvojit si zdravé návyky, které mohou snížit riziko rozvoje této diagnózy.

Rizikové faktory

Pravděpodobnost vzniku těhotenské cukrovky stoupá v případě, že se u budoucí maminky vyskytuje některý z následujících rizikových faktorů:

  • přítomnost těhotenské cukrovky při předchozím těhotenství,
  • předchozí porod dítěte o hmotnosti nad 4 kg,
  • cukrovka u blízkých příbuzných (rodiče, sourozenci),
  • věk nad 35 roků,
  • žena v minulosti utrpěla spontánní potraty,
  • obezita (BMI nad 30), případně větší přírůstek hmotnosti v těhotenství (více než 12 kilogramů),
  • kouření,
  • syndrom polycystických vaječníků,
  • přílišný objem plodové vody,
  • vysoký krevní tlak.

Příznaky těhotenské cukrovky jsou obtížně pozorovatelné

Příznaky těhotenské cukrovky jsou podobné, jako u jiných druhů cukrovky. Jde převážně o nespecifické příznaky jako jsou časté močení, žízeň, časté uro-gynekologické záněty či zvýšená únava. Hladina cukru v krvi je u tohoto druhu cukrovky zvýšena jen mírně, proto se onemocnění nemusí projevit žádnými příznaky. To ale neznamená, že onemocnění není třeba včas odhalit. Neléčená cukrovka v těhotenství přímo ohrožuje vývoj plodu a může mít negativní vliv i na zdraví budoucí maminky. Glukózový tolerančný test (oGTT test) čeká proto povinně každou těhotnou ženu.

oGTT test – diagnostika nejen gestačního diabetu

Vyšetření zaměřené na odhalení těhotenské cukrovky absolvuje každá budoucí maminka u svého lékaře. Diagnostika probíhá povinně ve 24. až 28. týdnu těhotenství prostřednictvím orálního glukózo-tolerančního testu – oGTT. Pokud vás čeká oGTT, den před vyšetřením neměňte svoji životosprávu, neomezujte příjem cukrů ani nepodávejte extrémní fyzické výkony. Mohlo by dojít ke zkreslení výsledků oGTT testu.
 

Průběh orálního glukózo-tolerančního testu

Vyšetření probíhá v ambulanci lékaře. Potřebné je přijít nalačno (odstup od posledního jídla alespoň 8 hodin). Povoleno je jen pití čisté vody. I bonbóny a žvýkačky bez cukru mohou zkreslit výsledek testu. V úvodu vyšetření lékař odebere vzorek krve, ze kterého určí hladinu cukru v krvi před jídlem. Následně se vypije roztok, ve kterém je rozpuštěno přesně 75 gramů glukózy. Nápoj je třeba vypít celý během 3 až 5 minut. Po vypití se čeká 2 hodiny, po kterých lékař provede druhý odběr krve k určení hladiny cukru. Pokud je hladina cukru v krvi vysoká, může být následně proveden tříhodinový test na toleranci glukózy v dutině ústní.

GlucosePro glukózový nápoj pro oGTT

 

Vypít velké množství glukózy nalačno může být nepříjemné a může z toho přijít i nevolno. V takovém případě je nutno vyšetření opakovat v jiný den. Problém s nepříjemnou chutí sladkého roztoku řeší nápoj z naší nabídky – GlucosePro. Nápoj je ochucený příjemnou malinovou chutí, což pomáhá zmírnit nepříjemné pocity během konzumace roztoku. GlucosePro obsahuje přesně stanovenou dávku čisté glukózy 75 g/250 ml. Splňuje všechny požadavky stanovené pro orální test glukózové tolerance.

 
Nápoj se dobře snáší i v prvním trimestru těhotenství. Kromě diagnostiky gestačního diabetu je nápoj možné použít i pro pohodlnou diagnostiku při podezření na glukózovou intoleranci a diabetes mellitus. Orální glukózový test s přípravkem GlucosePro je vhodný i při alergii na nikl a bez CO2. Testování na gestační diabetes můžete vyžádat u svého lékaře. Pokud nemáte známou historii cukrovky a na začátku těhotenství máte normální hladiny krevního cukru, lékař bude kontrolovat gestační diabetes až od 24. do 28. týdne těhotenství, vyžádat ho můžete i dříve.
 

 

 

Léčba těhotenské cukrovky

V případě, že oGTT test potvrdí gestační diabetes, čeká budoucí maminku během těhotenství léčba cukrovky. Ve většině případů postačují k léčbě těhotenské cukrovky úprava jídelníčku a pravidelný pohyb. Nasadit léčbu léky na předpis s účinnou látkou metformin, nebo inzulínem, je třeba pouze v minimu případů. Důležitou součástí léčby těhotenské cukrovky je také domácí samokontrola glykémie. Doporučuje se měřit 4 hodnoty za den - ráno nalačno, 2 hodiny po snídani, po obědě a po večeři.

Dieta při těhotenské cukrovce

Jídelníček při těhotenské cukrovce vychází ze zásad racionálního stravování. Základem je omezení konzumace potravin s vysokým glykemickým indexem a sacharidů. Nedoporučuje se konzumovat sacharózu, glukózu ani fruktózu. Čerstvé ovoce lze konzumovat v přiměřeném množství, nemá se však jíst s hlavním jídlem. Interval mezi jednotlivými jídly by měl být dvou až tříhodinový.
Mezi nevhodné potraviny patří:
  •  sladkosti,
  •  polotovary,
  • potraviny a nápoje obsahujíce jednoduché cukry,
  • vyprážané jedlá,
  •  šťavy a džusy,
  • jídla s obsahem bílé mouky,
  • velké množství sacharidových příloh (např. rýže, brambory).
Gestační diabetes vzniká během těhotenství a po jeho ukončení zpravidla zaniká. Po porodu se opět opakuje oGTT test po šestinedělí a následně 6 měsíců od porodu. S odezněním těhotenské cukrovky končí i její léčba. Nesmíme ale zapomínat na zdravou životosprávu. U množství maminek, které během těhotenství trpěly těhotenskou cukrovkou, se v průběhu následujících 10 let rozvine diabetes II. typu. I to je jeden z důvodů, proč se po překonané těhotenské cukrovce doporučuje maminkám po překročení 40. roku života absolvovat pravidelně glukózotoleranční test.